fbpx

Ostrzeżenie
  • JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 993.

Piłki lekarskie – nudny relikt z podstawówki czy skuteczny przybór?

  • Napisane przez 
  • Dział: Trening
  • Czytany 6851 razy
Piłka lekarska jest w stanie każdy trening uczynić skuteczniejszym. Piłka lekarska jest w stanie każdy trening uczynić skuteczniejszym.

Nie ma chyba osoby, która nie pamiętałaby widoku wynurzającego się z magazynku wuefisty dźwigającego naręcze piłek lekarskich przy pomocy co silniejszych uczniów. Ich charakterystyczny zapach i nudny design kojarzą się większości z nas z mało przyjemnymi testami sprawnościowymi bądź wytrzymałościowymi. Nic dziwnego, że wraz z opuszczeniem szkolnych podwojów ochoczo się z nimi pożegnaliśmy. Gdyby tylko została nam wówczas przekazana wiedza na temat ich fenomenalnych właściwości, nasze ścieżki pewnie by się nigdy nie rozeszły. Lepsze jest często wrogiem dobrego i w przeciwieństwie do szybko przemijających trendów fitness, ten prosty pomysł wciąż się znakomicie broni mimo upływu czasu. 

tiguar medicine ballsDługa była droga piłek lekarskich od ponurych, skórzanych worków, do ich obecnego kształtu i atrakcyjnego design’u. Dla osób związanych zawodowo ze sportem było od zawsze jasne, że ten genialny w swej prostocie przyrząd musi pozostać w czołówce akcesoriów fitness. Ty również - im szybciej pozbędziesz się ze swojej głowy obrazu piłki jako nudnego przyboru, tym lepiej dla Ciebie. Dlaczego? Postaramy Ci się to wyjaśnić.

Starożytny fitness

Wiemy, że już Hipokrates zalecał swoim pacjentom rzucanie wypchanymi skórami zwierząt, które były pierwowzorami piłek z obciążeniem. Już wówczas zauważono, że wspomagają one wyjątkowo szerokie spectrum ćwiczeń: począwszy od rotacji, rzucania i uderzania, poprzez pompki i inne, tradycyjne ćwiczenia. Dzisiejsza nauka potwierdza wielowiekowe doświadczenie w rehabilitacji: piłki lekarskie znakomicie wzmacniają siłę mięśni środka, koordynację, elastyczność i ogólną wytrzymałość dolnych i górnych partii ciała. Dziś, za sprawą swojej różnorodności i ulepszonej konstrukcji, piłki z obciążeniem wnoszą jeszcze więcej możliwości do programów treningowych oraz stacji treningu obwodowego i stawiają przed ćwiczącymi wiele wyzwań, pomagając stopniowo budować siłę i koncentrować się na stabilizacji mięśni głębokich.

4.rsb 1012122232425studiomedicineball.lifestyleimage 11

Jakie są rodzaje piłek lekarskich?

Trudno podać dziś uogólnioną definicję piłki lekarskiej, będącej najpopularniejszym typem piłki z obciążeniem używanej podczas ćwiczeń fitness. Jeżeli pod jej pojęciem rozumiemy po prostu piłkę z obciążeniem o średnicy mniej więcej odpowiadającej szerokości wyprostowanych ramion ćwiczącego lub nieco mniejszej, stosowanej głównie do rehabilitacji i treningu siłowego, to – tutaj na przykładzie piłek z obciążeniem Reebok i tiguar – można wyróżnić następujące rodzaje:

KLASYCZNA PIŁKA LEKARSKA

Standardowa piłka lekarska posiada zazwyczaj dwojaką teksturę na powierzchni, by ułatwić użytkownikowi pewny chwyt podczas wykonywania ćwiczeń siłowych. Różnorodność piłek medycznych leży w ich stopniu sprężystości, który ujawnia się podczas rzucania piłki na twardą powierzchnię. Kluczowymi zastosowaniami piłki medycznej są: poprawa siły mięśni środka, koordynacji, elastyczności i ogólnej wytrzymałości dolnych i górnych partii ciała. Taka piłka lekarska jest idealnym przyborem do siłowni, treningu obwodowego i sesji personalnych. Różne tekstury na górze i dole dobrej piłki umożliwiają niezliczoną liczbę ćwiczeń. Z ciężarem wewnątrz, piłka lekarska jest zaprojektowana tak, by trzymać ją obiema rękami. Takie piłki lekarskie mogą wzbogacić trening o elementy ćwiczeń plyometrycznych, a także być wykorzystywane do tradycyjnych ćwiczeń, takich jak przysiady, unoszenia, brzuszki czy wykroki.

medball5kg
PIŁKA SLAM

Różnice pomiędzy piłkami lekarskimi i slam są ewidentne, mimo, że obie piłki są prawie tej samej wielkości. Jednakże każda z nich może nadać zupełnie inny charakter poszczególnym ćwiczeniom. Po pierwsze, zewnętrzny, gumowy materiał piłki slam jest bardziej elastyczny i dużo grubszy, czyniąc ją bardziej wytrzymałą na uderzenia i prędkość, do których została zaprojektowana. Ponadto piłki slam nie odbijają się jak normalne piłki medyczne, ponieważ są wypełnione piaskiem lub żelem. Te materiały umożliwiają absorpcję dynamicznej siły uderzenia w trakcie treningu siły eksplozywnej lub wytrzymałości. Piłki slam zostały zaprojektowane do szeregu ćwiczeń wykorzystujących rzucanie, sprawiając, że zwykłe „ciskanie” piłką staje się doskonałą formą wzmacniania barków, tricepsów, pośladków i ud równocześnie. Główne zasady treningu z piłką lekarską mogą być zastosowane również do piłki slam, jednak jej celem będą inne obszary. Piłki slam mogą być standardowo używane w celu dodania oporu do wielu ruchów włączając w to przysiady, brzuszki, wykroki itp.

studio slam ball 12 copy

PIŁKA LEKARSKA SOFT

Zazwyczaj większe, niż wszystkie inne piłki z obciążeniem, piłki lekarskie soft są zaprojektowane do używania ich przy dużej prędkości. Dzięki miękkiej warstwie zewnętrznej i wyściółce zaprojektowanej do bezpiecznego treningu, miękka piłka lekarska jest używana do ruchów, które wymagają zarówno rzucania, jak i łapania. O ile piłka slam została zaprojektowana głównie do rzucania nią z dużą prędkością, miękka piłka lekarska jest zazwyczaj rzucana o ścianę, podłogę lub do partnera, ale nie jest w stanie wytrzymać uderzeń tak mocnych, jak piłka slam. Absorpcja uderzenia jest kluczowym atrybutem tego rodzaju piłek lekarskich, zaś miękka wyściółka została zaprojektowana z myślą o ćwiczeniach wykonywanych z dużą prędkością. Z powodu ich wszechstronności, miękkie piłki lekarskie stały się istotnym elementem wyposażenia trenerów, klubów fitness oraz centrów treningu funkcjonalnego.

soft med ball 8

PIŁKA LEKARSKA Z PODWÓJNYM UCHWYTEM

Dzięki podwójnemu uchwytowi możesz zintegrować zaawansowane ruchy rotacyjne oraz ćwiczenia jedną ręką podobne do tych przy użyciu kettlebells. Ruchy takie, jak wyciskanie jedną ręką nad głową czy swingi, nie mogą być wykonywane ze standardową piłką lekarską, ale można tego łatwo dokonać za pomocą piłki z podwójnym uchwytem. Takie ćwiczenia poprawiają siłę mięśni środka, jak również ogólną kondycję. Mimo, że nie zostały zaprojektowane do rzucania, piłki lekarskie z podwójnym uchwytem umożliwiają bardziej dynamiczny trening, ponieważ ćwiczenia mogą być wykonywane z większą szybkością i w powiększonym zakresie ruchu. Piłki z podwójnym uchwytem pomagają rozwinąć siłę funkcjonalną i eksplozywną. Zapewnianie możliwości funkcjonalnego i urozmaiconego treningu jest istotne zarówno dla klubów fitness, jak i trenerów personalnych. Wykorzystanie piłek z obciążeniem może w tym elemencie budować decydującą przewagę.

dual

Współczesne piłki lekarskie są tak wdzięczne, stylowe i występują w tylu wariantach wagowych, że każdy na pewno znajdzie swoją ulubioną. Mamy nadzieję, że już nie macie wątpliwości, że warto!

Najnowsze artykuły na naszym blogu