fbpx

Przygotowania do igrzysk czas - start! – czyli relacja Miłosza Jankowskiego z przygotowań do Olimpiady

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 1804 razy
TRX w służbie polskich olimpijczyków! :-) TRX w służbie polskich olimpijczyków! :-)

Miłosz Jankowski ma zaledwie 26 lat, a już spełnia się jego największe marzenie jako sportowca: będzie w tym roku reprezentował nasz kraj na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Firma ekspertfitness.com - wyłączny dystrybutor marki TRX® w Polsce - z dumą wsparła naszego wioślarza systemem podwieszanym TRX®, na którym Miłosz zawzięcie ćwiczy. Widząc jego determinację, trudno nie życzyć mu jak najlepiej. Przeczytajcie, co nam powiedział nasz niezwykle radosny olimpijczyk na temat progresu, jaki nastąpił w jego formie dzięki TRX®. Spostrzeżenia z ust kogoś takiego to chyba najlepsza motywacja dla nas wszystkich.


Miłosz Jankowski: Po zdobytej we wrześniu kwalifikacji na igrzyska mój świat stanął na głowie. Dotarło do mnie, że właśnie spełniłem swoje największe marzenie! Nadeszła więc pora wyznaczyć następny cel: jak najlepsze miejsce na igrzyskach! Trenując 350 dni w roku po dwa, trzy razy dziennie, ciężko dołożyć kolejne jednostki treningowe, dlatego musiałem poprawić nie długość, a jakość treningu. Wiele czytając na temat nowinek treningowych, zatrzymałem się przy znanym mi już systemie podwieszanym TRX® i - dzięki wsparciu wyłącznego dystrybutora TRX® w Polsce – ekspertfitness.com, wkrótce zostałem szczęśliwym posiadaczem własnego zestawu.

11128107 976343479083572 574093330021959489 o

Nigdy nie przepadałem za przerzucaniem żelastwa na siłowni. Tymczasem dzięki TRX® nie dość, że zacząłem pracę z własną masą ciała, to dobranie idealnego obciążenia treningu przestało być w końcu problemem. Jako, że znałem podstawowe ćwiczenia z systemem podwieszanym TRX®, oswoiłem się z nim momentalnie. W miarę jego używania stał się dla mnie zamiennikiem dla ponad połowy ćwiczeń na sztandze! Wyparł między innymi wyciskanie na ławce (fot. poniżej), dociąganie sztangi w leżeniu na desce oraz ćwiczenia na mięśnie brzucha i grzbietu.

Miłek 1

Dzięki TRX® mogę regulować obciążenie ćwiczenia podczas trwania serii, zmieniając położenie tułowia. Jest to dobre, ponieważ trening wioślarski to niestety nie lekka zabawa. Kieruję się zasadą: „Trenera oszukasz, partnera z osady oszukasz, ale jak staniesz w torze z przeciwnikami, ich już się nie uda oszukać". Wkrótce to taśmy stały się moim głównym przyrządem do ćwiczeń mięśni głębokich. Ćwiczę na nich 3-4 razy w tygodniu. Przepływając rocznie ponad pół miliona(!) metrów, odcinek lędźwiowy musi być ze stali. Nowy, wyższy poziom pozwolił mi na poprawienie wytrzymałości.

DSC05360

Zawodowe życie sportowca nauczyło mnie jednego - systematyczność jest najważniejsza. Po 3 miesiącach z TRX® nie mam żadnych bólów w odcinku lędźwiowym, gdzie w ubiegłych latach pojawiały się nawet kilkutygodniowe wykluczenia z treningu wioślarskiego. Największym zaskoczeniem dla mnie był progres, jaki zanotowałem na innych ćwiczeniach, które wymagają stabilizacji. Najlepszym tego przykładem jest stanie na piłce. Jeszcze jakiś czas temu nawet nie byłem w stanie stanąć na piłce przy ścianie, a teraz, wskakując i stojąc, wykonuję skomplikowane ćwiczenia wykorzystujące inne przyrządy. Ma to również ogromny wpływ na utrzymanie odpowiedniej równowagi na łodzi wioślarskiej.

Miłek 2

System podwieszany TRX® towarzyszy mi wszędzie. Jest ze mną zarówno na treningach w Gdańsku, jak i w mieszkaniu. Dzięki niewielkim rozmiarom zabieram go na każdy obóz. Wspierał mnie na obozie w Portugalii, gdzie w grudniu mieliśmy 20 stopni i wiosłowaliśmy na wodzie, a w tej chwili towarzyszy mi na obozie we Włoszech, gdzie codziennie biegamy na nartach.
Nie wyobrażam sobie wrócić do starej, nudnej formy treningu bez taśm. Moja przygoda z TRX® się dopiero zaczyna i mam nadzieję, że zaprowadzi mnie do jak najlepszego miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Rio!

2xlm

Miłosz Jankowski, 26 lat
Reprezentant Polski w wioślarstwie na Igrzyskach w Rio.
VII miejsce tegorocznych Mistrzostwach Świata Seniorów.
Rekordzista świata na ergometrze na 500m.
Drogę Miłosza do Rio można śledzić na fanpage’u https://www.facebook.com/Milosz.Jankowski.Droga.do.Rio

Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu