fbpx

TRENING MMA Z TRX® – dlaczego jest tak skuteczny?

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 2605 razy

Niewiele dyscyplin sportowych rzuca wyzwanie ciału w takim stopniu, jak MMA. Podczas walki zawodnik musi być w stanie wygenerować moc i siłę eksplozywną w każdym kierunku. Runda po rundzie, powinien w tym samym czasie stawiać opór i kontrolować przeciwnika, jednocześnie wytrzymując powtarzające się ataki. Podobnie jak trening MMA, trening z TRX® obejmuje całe ciało jako zintegrowany system; mobilizuje je w każdej płaszczyźnie ruchu. A to nie jedyny powód, dla którego ten sprzęt jest idealny dla wszystkich kochających MMA.

 

Ważne: mobilność i gibkość:

Trening mobilności i gibkości wyjątkowo skutecznie pomaga uprawiającym MMA i inne sztuki walki rozwinąć mocniejsze, szybsze, bardziej wytrzymałe ciała. System podwieszany TRX® umożliwia wykorzystywanie ciężaru własnego ciała podczas wykonywania ćwiczeń na rozciągliwość, mobilność i siłę, w ten sposób umożliwiając Ci natychmiastową modyfikację jakiegokolwiek ćwiczenia zgodnie z Twoim obecnym zakresem ruchu lub poziomem siły. Z TRX® możesz bezpiecznie zwiększać z czasem swoją mobilność funkcjonalną oraz rozciągliwość.

C 5

Ważniejsze: ćwiczenia mięśni środka

Ten rodzaj ćwiczeń to fundament podczas budowania siły, mocy, wytrzymałości i ogólnej kondycji. Decydujący w treningu MMA, silny korpus mięśniowy pomaga Ci utrzymać stały poziom energii podczas długiej i intensywnej walki. Tymczasem każdy ruch wykonywany przy użyciu TRX® wymaga od Ciebie stabilizacji mięśni brzucha, również mięśni środka i dolnych partii pleców, abyś mógł utrzymać ciężar własnego ciała jako obciążenia.

C 2

Wymagania narzucane przez mieszane sztuki walki są niezwykle obciążające, a wyzwania stawiane mięśniom core są przypuszczalnie większe, niż w jakichkolwiek innych dyscyplinach sportowych. Dzięki najnowszym badaniom dostępnym za sprawą takich ludzi, jak Stuart McGill, wiemy, że trening oparty na zgięciach (takich, jak w brzuszkach czy skłonach) nie jest najlepszym wyborem. Powtarzane zgięcia są nie tylko niebezpieczne, ale na dłuższą metę także przynoszą słabe rezultaty w poprawianiu wyników. Tak, wiemy – często można spotkać się z argumentem, że zgięcia mają tak często miejsce w MMA, że powinny być uwzględnione w programach treningowych. Nic bardziej mylnego. Sportowcy otrzymują już taką dawkę zgięć podczas samego treningu umiejętności, że absurdem byłoby jeszcze włączać do innego rodzaju treningu dodatkowe zginanie odcinka lędźwiowego. Dużo większe zapotrzebowanie w MMA jest na umiejętność utrzymania stabilnych mięśni środka i kręgosłupa, ponieważ podczas walki zawodnik MMA musi stawić opór zgięciu, rozciągnięciu i sile rotacyjnej w okolicach mięśni środka.

C 4

Oto zaledwie dwa przykłady:

Uderzanie – kiedy sportowiec uderza, mięśnie środka muszą pozostać nieugięte i zapobiegać nadmiernemu ruchowi, by siła mogła popłynąć od podłoża, poprzez biodra, biodra i mięśnie core i uwolnić się poprzez kończyny. Jeżeli gorset mięśniowy nie jest stabilny, moc zostanie „zgubiona”, a uderzenie będzie słabe. To tak zwany przeciek energii.

Klincz – Wyobraź sobie tajski klincz Andersona Silva. Myślisz, że będzie miło? Nie, będzie tobą sterował po oktagonie starając cię zmusić do zjedzenia własnych kolan. Oprócz solidnej znajomości defensywy, tym, co może cię ocalić, są mocne, stabilne mięśnie środka; takie, które bdą w stanie efektywnie oprzeć się ruchowi.

Trening MMA

Silny gorset mięśniowy to podstawa wszystkiego. Uchroni cię przed sprowadzeniem do parteru i miotaniem tobą po parkiecie. Zawodnicy z mocniejszymi mięśniami środka mogą czuć się jak pociąg towarowy przejeżdżający ich przeciwnika!

Teraz, skoro już rozumiesz mechanizm działania mięśni środka w walce MMA, rozważ włączenie do treningu sprzętu, który – jak żaden inny dostępny na rynku – aktywizuje w każdym ćwiczeniu właśnie te partie mięśniowe. Dobry trener z ukończonym, oficjalnym szkoleniem TRX®, z łatwością pomoże Ci skomponować optymalny trening. Znakomitym uzupełnieniem treningu z systemem podwieszanym TRX® jest trening przy użyciu Rip Trainera, który wyjątkowo skutecznie zwiększa siłę eksplozywną, niezbędną do wygenerowania silnego ciosu. O nim pisaliśmy już tu: http://ekspertfitness.com/blog/296-rip-trainer-i-trx-czym-sie-roznia

Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu