fbpx

RIP TRAINER - wyzwanie rzucone stabilności

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 1039 razy
RIP TRAINER RIP TRAINER

Myślisz, że lata treningów wykształciły u Ciebie stabilność, której mógłby Ci pozazdrościć dachowiec balansujący z gracją na płocie...? Jesteś pewien, że nie zachwiejesz się, wykonując gwałtowną rotację, i że - dosłownie – nie można wytrącić Cię z równowagi? Może tak być rzeczywiście, ale zanim z całą pewnością odpowiesz, proponujemy Ci eksperyment: najpierw chwyć za RIP TRAINER'a.

 

CZYM JEST RIP TRAINER?

RIP TRAINER to niezwykle proste konstrukcyjnie, a zarazem unikalne narzędzie treningowe składające się po prostu z drążka zakończonego specjalną taśmą oporową. Brzmi banalnie, jednak wielość jego zastosowań powoduje, że już dziś jest wykorzystywany przez bardzo szerokie spektrum użytkowników: od amatorów rekreacji ruchowej, instruktorów fitness, trenerów personalnych i fizjoterapeutów, na zawodowych sportowcach skończywszy. Wszystkich ich łączy jedno: rozumieją konieczność trenowania siły rotacyjnej i eksplozywnej, traktowanej przez rynek fitness wciąż nieco po macoszemu. Do czego są one nam w ogóle potrzebne? A może to kolejna, sztucznie generowana potrzeba?

KING BRUCE LEE KARATE MISTRZ

Odpowiedź na powyższe pytania znają nie tylko zawodnicy MMA, ale wszyscy ci, którzy na co dzień spotykają się z oporem asymetrycznym: tenisiści, pływacy, piłkarze, koszykarze i inni. Nawet sam Bruce Lee zauważył kiedyś pewną prawidłowość, do pracy nad którą niezbędny jest trening rozwijający siłę i moc rotacji oraz zwiększający parametry szybkościowe. Oto jego słowa:

„Zanim zacząłem trenować, wydawało mi się, że kopnięcie to po prostu kopnięcie, a ciosy rękami to zwyczajne uderzenia. Kiedy jednak już zanurzyłem się w świat sztuk walki, zrozumiałem, że stoi za tym znacznie więcej. Uświadomiłem sobie, że kopnięcia i ciosy można zadawać pod różnymi kątami, z różną szybkością, w różnym rytmie, z odmiennym ustawieniem ramion i nóg”.

Trening z RIP TRAINEREM na TRX BOOT CAMP

To było dla niego objawienie; zrozumiał, że metody i techniki uderzania rękami i nogami są praktycznie nieograniczone. Również w te aspekty treningu celuje właśnie RIP TRAINER, będący przy okazji także wysokometabolicznym treningiem pozwalającym skutecznie spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Podsumowujmy więc obszary działania RIP TRAINER'a: są to przede wszystkim opór asymetryczny, siła i moc rotacji oraz poprawa parametrów szybkościowych. Przyjrzyjmy się im po kolei i zobaczmy, dlaczego RIP TRAINER tak efektywnie je zwiększa.

OPÓR ASYMETRYCZNY NASZ POWSZEDNI

RIP TRAINER został stworzony nie tylko po to, aby odpowiedzieć na potrzeby zawodników sztuk walki. Opór asymetryczny jest bowiem rzeczą naturalną nie tylko w sporcie, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Nierównomiernie rozłożone siły działają na nas bez względu na to, czy dźwigamy walizkę, torbę z zakupami, jeździmy na nartach czy zostajemy popchnięci w zatłoczonym tramwaju. Wszystkie te sytuacje zmuszają nas do bardziej lub mniej świadomej pracy mającej na celu przywrócenie równowagi w ułożeniu ciała.

Wprowadzenie treningu z oporem asymetrycznym zwiększa naszą zdolność do radzenia sobie z tym procesem. Każde ćwiczenie w trakcie treningu z TRX RIP Training wysyła mu bodźce za pomocą nierównomiernie rozkładających się sił; to z kolei zmusza mięśnie posturalne i stabilizacyjne do wytężonej pracy, co skutkuje poprawą postawy ciała i wzmacnia jego funkcjonalną sprawność w codziennym życiu.

KONTROLUJ SIĘ

Kontrolowanie rotacji, przeciwdziałanie jej lub jej tworzenie jest kluczowe dla generowania i transferu mocy, zachowania stabilności ogólnej i – co najważniejsze i najbardziej przydatne w codziennym życiu - przeciwdziałania urazom. Ta umiejętność jest również niezbędna nie tylko, np., w golfie, hokeju czy baseballu, ale także w szeregu czynności życia codziennego.

SoloEx D3 15 x7936

Ta umiejętność kontroli siły i mocy rotacji jest równie ważna, jak umiejętność jej generowania. Program treningowy TRX RIP Training obejmuje wiele aktywności o charakterze „anty – rotacji” czyli wyzwań i ćwiczeń, które uczą, jak przeciwdziałać siłom rotacyjnym działającym na ciało. Ich opanowanie poprawia stabilność kręgosłupa, zmniejsza ryzyko wystąpienia potencjalnych kontuzji oraz zwiększa efektywność pracy w ruchach rotacyjnych. Słaba stabilność kręgosłupa prowadzi do wad postawy, a te najczęściej kończą się urazem. 

SZYBKOŚĆ BŁYSKAWICY

Choć szybkość w teorii treningów siłowych i wytrzymałościowych jest definiowana na wiele sposobów, na użytek analizy działania RIP TRAINER'a określimy ją jako czas pomiędzy początkiem ruchu, a jego zakończeniem. Nie trzeba tu specjalisty, by wiedzieć, że od szybkiego ruchu wiele zależy też w naszym, codziennym życiu, nie tylko w sporcie.

Uniwersalność i budowa systemu RIP TRAINER pozwala - przy pracy z niewielkim obciążeniem, a zarazem dużą prędkością stosowanych technik - wyraźnie poprawić szybkość jako cechę motoryczną. Trening szybkości z użyciem RIP TRAINER’a jest również treningiem wysoce metabolicznym, co jest cenną informacją dla osób, które walczą z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie.
Istnieje jeszcze jedna umiejętność kształtowana podczas treningu szybkości z RIP TRAINER'em, mianowicie umiejętność spowalniania i hamowania ruchów. Przydaje się ona zwłaszcza, kiedy chcemy uniknąć upadku będąc na granicy utraty równowagi lub wykonując dynamiczny zwrot kierunku ruchu (np. podczas gry w piłkę nożną). Z drugiej strony, co jest nawet istotniejsze, sprawność ta pozwala zapobiec wielu groźnym urazom.

 DSC1154

WNIOSKI?

TRX RIP TRAINER oraz specjalnie dla niego opracowany TRX Rip Training System oferują unikalne i wymierne korzyści, które komplementarnie uzupełniają trening z systemem podwieszanym TRX. Czerpiąc to, co najlepsze z systemu TRX, jego twórcy zadbali o to, by i w przypadku RIP TRAINER'a swobodne modyfikowanie obciążenia było banalnie wręcz proste. Zmieniając ułożenie dłoni na drążku oraz ustawienie drążka i ciała względem punktu zaczepienia, w łatwy sposób można zwiększać obciążenia treningowe. Nakierowany na pracę z oporem asymetrycznym, rotacją i rozwijaniem szybkości RIP TRAINER jest nowoczesnym i funkcjonalnym narzędziem do treningu. Obok zwiększania sprawności ogólnej, stabilności kręgosłupa oraz wydajności organizmu w zakresie ćwiczeń siłowych, szybkościowych, plyometrycznych oraz core&stability, jego wysoki koszt energetyczny powoduje, że doskonale sprawdza się także u osób, dla których nadrzędnym celem jest efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Podsumowując: to jeden z tych przełomowych sprzętów, który nie powiela znanych już wcześniej schematów i odkryć, a odważnie wprowadza własne zaplecze merytoryczne i system treningowy, widząc te aspekty codziennej aktywności domagające się poprawy, których nie dostrzegamy czasem my sami.

Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu