fbpx

Mata, koc, pasek i klocek – czyli jak wybrać porządne atrybuty jogina?

  • Napisała 
  • Dział: Trening
  • Czytany 4956 razy

Joga – słowo, które jeszcze kilka lat temu budziło w naszym kraju wyłącznie konotacje z uduchowionymi praktykantami filozofii indyjskiej, dziś nie dziwi nikogo nawet w klubach fitness czy na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, a to dzięki uznaniu jej fenomenalnego wpływu na sprawność fizyczną. Nikt już nie kwestionuje zbawiennego wpływu jogi na ciało człowieka, a praktykować można ją niezależnie od własnych przekonań czy wieku. Mimo, iż w zależności od szkoły czy rodzaju jogi istnieją pewne rozbieżności pomiędzy potrzebą stosowania akcesoriów takich, jak kostki, paski lub koce, warto wiedzieć, do czego te przybory mogą nam się przydać i co charakteryzuje te najlepsze z nich, aby móc skupić się podczas treningu tylko na tym, co naprawdę ważne.

 

 

Mata – Twoja wizytówka.

O tym jednym przyborze możemy śmiało powiedzieć: niezbędny, bez względu na rodzaj praktykowanej jogi. Mata wyznacza Twoje terytorium, to Twój najbardziej intymny kawałek przestrzeni, na którym po prostu musisz czuć się dobrze i wygodnie. O ile są kwestie, w których wybór jest i musi być kwestią indywidualną (Czy jej powierzchnia jest dla Ciebie przyjemna, czy powoduje dyskomfort? Czy mata nie zawiera uczulających Cię tworzyw? Czy jej kolor nie działa na Ciebie irytująco / przygnębiająco?), o tyle są pewne generalne parametry, na które trzeba zwrócić uwagę niezależnie od upodobań.

Mata do jogi to podstawa sukcesu

O tym, jakie to elementy, opowiada Marta Kosakowska - certyfikowana instruktorka Vinyasa Power Jogi, autorka bloga o jodze i zdrowym stylu życia www.fit-joga.pl:

Mata do jogi to absolutna podstawa praktyki – dosłownie i w przenośni. Dlatego warto wybrać taką, która spełni nasze oczekiwania w 100%. Najważniejszym czynnikiem jest tu jakość. Dobra, wykonana z trwałych materiałów mata będzie służyć przez wiele lat. Wybierając matę do jogi, warto zwrócić uwagę na dwie podstawowe kwestie. Po pierwsze i najważniejsze, mata nie powinna być śliska. Jogę ćwiczymy na boso, w wielu pozycjach podpieramy się również na dłoniach (np. pies z głową w dole), co oznacza, że mata musi nam dawać stabilny punkt podparcia. Po drugie, warto wybrać matę, która będzie łatwa w czyszczeniu i konserwacji. Warto sprawdzić również wagę maty, szczególnie jeśli zamierzamy zabierać ją ze sobą na zajęcia w studiu jogi czy klubie fitness. Wybierzmy taką, która jest lekka i nie obciąża kręgosłupa w trakcie transportu. Ostatnim aspektem są względy estetyczne. Pamiętajmy, że joga ma być luksusem dla ciała i umysłu, a ćwiczenie na macie w ulubionym kolorze z pewnością pogłębi przyjemność z praktyki.

Mata macie wilkiem nierówna

Lekka, łatwa w transporcie mata to świetny wybór dla osób niezmotoryzowanych; jeśli jednak na zajęcia możemy dostać się autem, warto wówczas rozważyć wybór maty nieco grubszej. Taka mata zapewni nam nieco większą izolację od podłoża i większy komfort wykonywanych ćwiczeń. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z którego wykonana jest mata. Nie bez powodu tworzywem, z którego wykonywane są najtrwalsze maty do jogi, to PCV. Maty takie charakteryzują się antypoślizgową powierzchnią, trwałością i łatwością w czyszczeniu. Nie można niestety powiedzieć już tego samego o matach kauczukowych, które jednak są idealne dla osób ceniących sobie przede wszystkim maksymalnie ekologiczne rozwiązania. Istotne jest również, aby mata nie była zbyt krótka, ale by umożliwiała wykonywanie wszystkich asan, dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy możemy się na niej swobodnie położyć i rozciągnąć.

Mata to podstawa

Paski, kostki i inne ciekawostki

Wielu początkujących adeptów jogi zadaje sobie pytanie o konieczność inwestowania w kostkę, paski lub koce do jogi. Nie wiedzą, czego się wystrzegać, na co zwracać uwagę, i czy w ogóle wspomniane akcesoria będą im potrzebne. Oto, co mówi na ten temat ekspert:

Marta Kosakowska: Akcesoria do jogi są szczególnie ważne, jeśli zamierzamy praktykować jogę statyczną, czyli np. w nurcie Iyengara. Na takich zajęciach korzysta się z pomocy, które ułatwiają wejście w asanę lub umożliwiają pogłębienie jej. Akcesoria przydadzą się również podczas praktyki własnej, kiedy nie ma w pobliżu instruktora. Kostka, pasek czy koc pomogą w bezpieczny sposób odtworzyć asany zapamiętane z lekcji. Koc przyda się również do relaksacji, która jest nieodłącznym elementem praktyki jogi w każdym stylu. Jeśli chcemy zainwestować w własne akcesoria do jogi, warto zwrócić uwagę na ich jakość. Kostki, paski i koce, z których będziemy korzystać, powinny być dobrze wykonane i trwałe. To nie tylko gwarancja wieloletniego użytkowania sprzętów, ale również naszego bezpieczeństwa podczas praktyki jogi.

Marta Kosakowska

Jak więc widać, nie wszystkie akcesoria są nam od razu niezbędne, zarazem jednak warto je mieć choćby po to, by móc pogłębiać wyniesioną z zajęć wiedzę w domu. Chyba nikt nie chciałby jednak skończyć z drzazgą z klocka w stopie lub okrywać się alergizującym, postrzępionym kocem, dlatego warto upewnić się, że naprawdę kupujemy jakość. Wówczas przygoda z jogą na pewno nie zakończy się po pierwszym treningu, a stanie się najprzyjemniejszą chwilą dla ciała w ciągu dnia.

Wsparcie merytoryczne: Marta Kosakowska - certyfikowana instruktorka Vinyasa Power Jogi. Prowadzi zajęcia dla dorosłych, rodzin oraz dla dzieci. Uważa, że joga uczy nie tylko wytrwałej pracy z ciałem, ale także z umysłem. Autorka bloga o jodze i zdrowym stylu życia www.fit-joga.pl. oraz www.facebook.com/fitjogapl

Tekst: Lena Walków

P.S. Zależy Ci na porządnym sprzęcie do jogi? Przejdź do naszego sklepu i zobacz, w jak korzystnych cenach możesz zakupić teraz całe zestawy do jogi: http://www.sklep.ekspertfitness.com/tiguar-zestaw-do-jogi-1-p-730.html i http://www.sklep.ekspertfitness.com/tiguar-zestaw-do-jogi-2-p-731.html
Lena

Nieustanny obserwator i eksplorator. ;-)

Najnowsze artykuły na naszym blogu