fbpx

Moja EU4YA by tiguar

  • Napisane przez Dominika Krzych
  • Dział: Trendy i wydarzenia
  • Czytany 1243 razy

Emocje już opadły i powoli mogę sobie układać w głowie to, co zobaczyłam i czego doświadczyłam na corocznym wielkim święcie polskiej branży fitness: Eu4ya by tigua r 2018. Jak było? Kosmicznie! Do Poznania zjechało niemal półtora tysiąca osób z Polski i zza granicy! Fitnessowych freaków wszelkiej maści. Byli instruktorzy fitness, maniacy pilatesu, Body Art oraz wszelkich innych form Bo dy & Mind. Było wielkie grono wielbicieli treningu funkcjonalnego (wiecie jak ciężko było się dopchać do wolnych taśm TRX podczas zajęć, pomimo że były aż 3 wielkie bramy z taśmami?) Podczas zajęć ze sztangami i na stepach sala sprzętowa pękała w szwach!

Trenerzy personalni

Bardzo duże grono uczestników stanowili trenerzy personalni. Strefa dedykowana trenerom personalnym zlokalizowana w pawilonie 8 kusiła wykładami i warsztatami. Czego można było się tam dowiedzieć? 4 duże szkoły (Blackroll Polska, All for Body, ProfiFitness School i Athlete Performance) prowadziły warsztaty oraz wykłady związane ze specyfiką pracy trenerów personalnych. Można było się sporo dowiedzieć o powięzi, korekcji wad postawy u podopiecznych, można było podmuchać w balonik (świetne warsztaty o oddechu Blackroll Polska) czy porozmawiać z ekspertami od dietetyki. Tutaj ciekawostka: na EU4YA była Jasna Strona Mocy, czyli kampania społeczna wspierająca sportowców na diecie roślinnej. Na Zachodzie już norma, u nas wciąż temat budzący spore kontrowersje. Chociażby dlatego warto było posłuchać panelu dyskusyjnego i dowiedzieć się czegoś z pierwszej ręki na temat diety roślinnej i jej wpływu na kształtowanie siły.

Dedykowana aplikacja EU4YA by tiguar

Przede wszystkim, podczas tych trzech dni, miałam możliwość uczestniczyć w dziesiątkach treningów. Tak szczerze mówiąc, to największą niedogodnością tegorocznej EU4YA by tiguar była konieczność wybierania pomiędzy odbywającymi się w tym samym czasie przeróżnymi treningami, warsztatami i wykładami! W kilku halach, na różnych poziomach i w wielu salach odbywało się równocześnie nawet kilkanaście rodzajów zajęć, wykładów i warsztatów. Nie sposób było ogarnąć wszystkiego, co przygotowali dla nas organizatorzy bez dedykowanej aplikacji EU4YA. Po kupieniu biletu dostałam informację o możliwości ściągnięcia bezpłatnej aplikacji, ale uznałam, że nie będę jej używać, no bo też, do czego może mi się ona przydać!?! Dopiero kiedy doczytałam, że program imprezy nie będzie drukowany i rozdawany uczestnikom w formie papierowej, mój wewnętrzny głos zwolenniczki ruchu zero waste wygrał z głosem przeciwniczki gapienia się w smartfony. No i ściągnęłam aplikację. I nie żałuję!

Aplikacja miała wiele fajnych funkcjonalności. Najważniejsza z nich, to przegląd odbywających się każdego dnia i o każdej godzinie zajęć. Przy każdych zajęciach znajdowała się informacja na temat prowadzącego, tematu zajęć, lokalizacji sali. No i najważniejsze: można było jednym kliknięciem dodać zajęcia do swojego grafiku! Dzięki temu w dowolnej chwili wystarczyło zajrzeć do grafiku wybranych wcześniej zajęć, żeby wiedzieć, gdzie trzeba się przemieścić w następnej kolejności. To naprawdę znacznie ułatwiało życie, szczególnie w piątek, zanim jeszcze dokładnie się zorientowałam w rozmieszczeniu sal oraz pawilonów.

Po zajęciach można było ocenić je w aplikacji. Dzięki temu uczestnicy konwencji współtworzyli ranking szkół i prezenterów tegorocznej EU4YA by tiguar. Najlepszych szkoleniowców z tego rankingu mogliśmy podziwiać na scenie Sali Ziemi podczas oficjalnego zakończenia konwencji. To właśnie wtedy najlepsi, wybrani na podstawie głosu uczestników, otrzymali od organizatorów statuetki.

Zwycięzcy rankingu prezenterów oraz szkół podczas konwencji EU4YA by tiguar 2018:

Najlepsza szkoła EU4YA by tiguar 2018:

1 m-ce: ProFi Fitness School Poland
2 m-ce: BodyART Polska
3 m-ce: BLACKROLL POLSKA

Najlepszy polski prezenter EU4YA by tiguar 2018:

1 m-ce: Pawel Oracz, fitnessschool.tv
2 m-ce: Marta Tymoszewicz-Bednarz, BodyART Polska
3 m-ce: Tomasz P. Misztal, gość specjalny

Najlepszy zagraniczny prezenter EU4YA by tiguar 2018:

Jannie Lindeque, Euro Fitness School

Po co pojechałam do Poznania?

Co podobało mi się szczególnie w Poznaniu? Po co tam pojechałam i czego oczekiwałam? Zapraszam na mój stronniczy wybór ciekawostek z tegorocznej konwencji Eu4ya by tiguar 2018.

Miałam nadzieję zobaczyć coś zupełnie nowego, co zainspiruje mnie do szukania nowych dróg w mojej trenerskiej i instruktorskiej karierze. Oczywiście się nie zawiodłam! Tomka P. Misztala, gościa specjalnego tegorocznej EU4YA by tiguar, spotkałam już na dworcu w Poznaniu i nie mogłam się powstrzymać przed zapytaniem Go, czym będą te jego zajęcia o intrygującej nazwie Neurocore flow. Tomasz z uśmiechem powiedział, że będzie coś dla ciała i sporo dla umysłu i zapewnił mnie, że będzie ciekawie. I dokładnie tak było! Uśmiechy nie schodziły z twarzy uczestników przez całą godzinę! Pracowały ciała i mózgi. Niezmiernie inspirujące i motywujące do rozwoju zajęcia! Nie bez kozery Tomasz został wyróżniony w rankingu najlepszych prezenterów! Piłeczki heavy ball zakupiłam jeszcze podczas imprezy (w aplikacji można było kupić w atrakcyjnych cenach sprzęt używany podczas konwencji) i trenowałam żonglowanie przez połowę drogi pociągiem do Krakowa. Mój mózg przyjechał do domu w niesamowitej formie!

Kolejna ciekawostka, o której sporo słyszałam wcześniej, a w Poznaniu miałam okazję spróbować na własnej skórze, to gimnastyka słowiańska. Słyszeliście? Znacie? Rytm ćwiczeń jest spokojny, podczas treningu instruktorka wprowadza kolejne pozycje. Każda z pozycji oparta jest na pradawnej gimnastyce słowiańskich kobiet. Nurt pochodzi ze wschodu, z Białorusi. Tam, już w latach 90, zainteresowano się tym tematem i zaczęto zbierać informacje na temat tej formy aktywności fizycznej. Zebraną wiedzę uporządkowano i teraz mamy możliwość spróbować nowego rodzaju ruchu. Płynnego, zgodnego z naszym wewnętrznym ja i mocno osadzonego w kobiecości.

I wreszcie slow jogging. Tej formy treningu opatentowanej w Japonii byłam ciekawa, ponieważ założenie jest banalne: bardzo wolno biegasz. Jeśli zagłębić się jednak w założenia profesora Hiroaki Tanaki, twórcy slow joggingu, zdajemy sobie sprawę, jak daleko zabrnęliśmy dziś w ślepą uliczkę. Jak się przygotowujesz, zanim wyjdziesz pobiegać? Specjalne buty, koszulka z odpowiedniego materiału, spodenki do biegania, pulsometr, krokomierz, słuchawki, muzyka, czapka, okulary. Dużo gadżetów, ale w gruncie rzeczy mało radości z życia i ruchu. Slow jogging jest tak naprawdę zmianą spojrzenia na bieganie, a nie innowacyjną metodą treningową. Ale wiecie co? Czasem potrzebujemy właśnie zmiany perspektywy, a nie kolejnej innowacji czy gadżetu, żeby zapewnić sobie radość, uśmiech i frajdę z ruchu!

Oczywiście nie mogło mnie zabraknąć w strefie TRX, bo darzę żółto-czarne treningi wielką miłością (odwzajemnioną! :-)) Niby jeden sprzęt, ale każdy trening był zupełnie inny. Dawid Fajer i Marek Mroczek jak zawsze dali czadu, a zajęcia z nimi to niezmiennie źródło energii na długie godziny (i przyczyna bólów mięśniowych nazajutrz). Chciałam jednak napisać o lekcji TRX soft ball z Małgosią Klimkiewicz oraz TRX Medical Patterns, które prowadził Jakub Wurzel. Zajęcia z soft ball wyglądały pięknie, ćwiczenia pełne były gracji i lekkości, ale to tylko pozory i wrażenie osób postronnych. Trening był mocny, choć ruchy bardzo podstawowe. Po raz kolejny TRX pokazał mi, że zamiast brnąć w wyszukane kombinacje lepiej postawić na podstawy :-) Zajęcia Jakuba natomiast zainteresowały mnie przede wszystkim określeniem „ medical patterns”. Trening był mocno funkcjonalny, z użyciem sprzętu, mądry i przemyślany. To była dla mnie kwintesencja treningu funkcjonalnego. Po raz kolejny spotkanie z polską ekipą TRX udowadnia, że TRX to nie jest marka, to sposób myślenia, który zmienia życie!

Grafik miałam wypełniony od rana do wieczora, nie tylko treningami, ale także wykładami i warsztatami. Wspomniane lekcje to tylko namiastka tego, z czego wszyscy czerpaliśmy podczas EU4YA by tiguar. Wiem, że każdy z Was ma swój własny ranking najbardziej inspirujących zajęć. I właśnie to jest najcudowniejsze w tej imprezie! Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Challenge EU4YA by tiguar 2018 Superheros

Jeśli ktoś lubi rywalizację i chciał się sprawdzić, miał ku temu świetną okazję w Poznaniu w zorganizowanym dla uczestników konwencji challenge EU4YA by tiguar 2018 Superheros. Można było się sprawdzić na specjalnie w tym celu przygotowanym torze przeszkód. Tor nie był łatwy do pokonania, liczyły się dosłownie ułamki sekund, a miejsce w pierwszej trójce wśród kobiet i wśród mężczyzn jest potwierdzeniem wyjątkowej siły, wytrzymałości, szybkości i sprawności (także umysłowej, bo nie dało się wyłączyć myślenia nawet w ostatnich konkurencjach)!

Oto bohaterowie, którzy za swoje męstwo otrzymali świetne nagrody zarówno od organizatorów, jak i od partnerów, w tym od głównego sponsora: Under Armour. Teraz proszę o wielkie oklaski, bo wyjątkowo im się należą!

EU4YA by tiguar 2018 SUPERHERO - kategoria kobiet:

1 m-ce: Kasia Kowal
2 m-ce: Karolina Nikiel
3 m-ce: Kaśka Pilarczyk

EU4YA by tiguar 2018 SUPERHERO - kategoria mężczyzn:

1 m-ce: Bartek Zarebski
2 m-ce: Piotr Żymołka
3 m-ce: Kacper Jurek

Nowe talenty 2018

Jeszcze jedną wartą wspomnienia imprezą, która miała miejsce podczas konwencji Eu4ya, był konkurs na Międzynarodowego Prezentera Fitness organizowany przez Fitnessschool.tv, Move-ya oraz tiguar Na podstawie przesłanych materiałów video organizatorzy wyłonili półfinalistów, którzy zaprezentowali się na EU4YA by tiguar. Swoje umiejętności pokazali: Basia Dobrowolska, Kikis Trnavská, Romain Kossairi, Paulina Łopaciuch, Asja Pajk, Dáša Dosoudilová, Kacper Jurek, Margaryta Solodovnikova, Sandra Burdet, Dorota Szczypka. W ostatniej rundzie, na dużej scenie, troje finalistów zaprezentowało się ponownie: Basia, Asja i Romain. Zwyciężyła Asja!!! Wkrótce można będzie Ją zobaczyć na fitnessschool.tv oraz na Xplosion Fitness & Aerobic Convention by MOVE YA Fitness Music Deutschland w Hamburgu! Członkami jury, którzy wyłonili zwyciężczynię, byli: Ania Horobiowska, Marta Korcela, Patryk Tomaszewski, Roman Ondrášek i Paweł Oracz.

Czy to wszystko? Absolutnie nie! Miał być niedługi tekst o całej EU4YA by tiguar, a wyszedł bardzo długi tekst, w którym udało mi się wspomnieć jakieś 2 procent tego, co widziałam i czego doświadczyłam. Jaką mam dla Was radę? Szykujcie już siły na kolejną konwencję Eu4ya by tiguar, zamiast zadowalać się relacjami innych osób :-) Do zobaczenia za rok w Poznaniu!

DOMINIKA KRZYCH

_____________________________________________

Dominika Krzych

Jestem trenerką i instruktorką fitness. Specjalizuję się w promedycznym treningu funkcjonalnym. Kocham treningi przy użyciu taśm TRX za ich genialną prostotę i za wyzwania, jakie stawiają ciału. Jako instruktorka pilates uznaję nierozerwalny związek pracy ciała w synergii z umysłem. Przedkładam jakość nad ilość: zarówno w treningu, jak i w życiu. I zdecydowanie wolę słuchać niż mówić :-)

_____________________________________________

Pełen fotoreportaż z konwencji na profilu FB: piątek, sobota, niedziela  
autor zdjęć: Agnieszka Ucińska

Najnowsze artykuły na naszym blogu