fbpx

Dlaczego ćwiczenia i rutyny regeneracyjne stały się istotnym elementem w budowaniu ogólnej sprawności?

  • Napisane przez redakcja TRX International
  • Dział: Zdrowie i forma
  • Czytany 606 razy

Regeneracja i postępowanie regeneracyjne – czyli to, co robisz, aby pomóc swojemu ciału i psychice w mierzeniu się z dużym natężeniem aktywności fizycznej i stresu – nie jest nową koncepcją. Piankowe rollery w różnych wariantach są przecież obecne w gabinetach fizjoterapii i rehabilitacji od dekad. Możecie w to wierzyć lub nie, masaż ma swoje pierwotne korzenie w Starożytnym Egipcie – wskazują na to odnalezione hieroglify, na których przedstawiono masujące się postacie. Najstarsze dokumenty opisujące praktyki medytacyjne i relaksacyjne pochodzą z Indii, a datuje się je na przedział między 5000 a 3500 lat p.n.e.

Pomimo tej długiej historii regeneracja i relaksacja jest wciąż w dużej mierze praktyką marginalną. Jednakże ostatnie lata pokazują, że rola tych elementów w świadomości ćwiczących rośnie, a różne ich inkarnacje oraz bogactwo oferowanych akcesoriów pomagających w pracy nad przywracaniem sprawności są niemal tak wszechobecne, jak chociażby system podwieszany TRX.

Bezpiecznie jest tutaj stwierdzić, że regeneracja staje się coraz „gorętszym” tematem. Postanowiliśmy porozmawiać z wieloma ekspertami, którzy podzielili się z nami swoim punktem widzenia i doświadczeniami odpowiadając na pytanie, dlaczego ludzie coraz częściej implementują procedury regeneracyjne i treningi relaksacyjne w swój codzienny fitnessowy harmonogram.

NOWA PERSPEKTYWA

„W ostatnich 2-3 latach obserwuję inne nastawienie do tematyki regeneracji” – mówi Susane Pata, Senior Master Trener TRX & TriggerPoint. „Kluby i studia fitness umieszczają zajęcia typu stretching czy rolowanie na stałe w grafikach – co nie było tak regularną rutyną 5-10 lat temu. Instruktorzy i trenerzy promują rolowanie i sprzęt do rolowania wśród swoich klientów oraz, co widzimy coraz częściej, opierają swoje sesje regeneracyjne o różne wibracyjne akcesoria do regeneracji. Uznane kluby takie jak Equinox czy Crunch poszły krok dalej i taki sprzęt trzymają zawsze przygotowany w recepcji do wypożyczenia dla chętnych klientów. W innych miejscach, np. w Nowym Jorku, fitnessowi entuzjaści coraz licznej wypełniają specjalne strefy do rozciągania aranżowane w prestiżowych studiach Chelsea, Piers Sports Center i w/w Equinox oraz Crunch, mając do dyspozycji różne rodzaje rollerów, piłek, piłeczek i innych akcesoriów, z których korzystają wedle potrzeb przed lub po sesji treningowej”.

Zawodowi sportowcy i inni profesjonaliści utrzymujący się z własnej tężyzny fizycznej są często „widywani” w internecie w towarzystwie rollerów i innych akcesoriów do regeneracji oraz regularnie publikują w swoich mediach społecznościowych informacje o zaletach chociażby krioterapii czy kapsuł floatingowych. Takie głosy i eksponowanie faktu, że regeneracja jest ważna, stanowi doskonałą inspirację dla ich fanów, by stosowali podobne rutyny.

Master Trener TRX & Trigger Point oraz Trener Przygotowania Motorycznego Brandon Wagner, jak wspomina, doświadczył namacalnie zmianę kierunku w rozwoju podejścia do tematyki regeneracji.

„Od początku mojej pracy w TriggerPoint, w 2012 roku, obserwowałem wzrost zainteresowania edukacją oraz sprzętem przeznaczonym do regeneracji i relaksacji. Był to już wtedy jeden z najczęściej dyskutowanych tematów wśród branżowych specjalistów oraz sympatyków aktywności fizycznej. Trend okazał się tak silny, że firmy takie jak Under Armour postanowiły przeznaczyć bardzo dużo zasobów na badania nad stworzeniem produktów dedykowanych do regeneracji i relaksacji. Osobiście uważam, że regeneracja i relaksacja, czy sposoby jak najszybszego przywracania organizmu do stanu „używalności”, są na szczycie listy tematów, na które świat fitness spogląda z największym zainteresowaniem”.

SKĄD TAKIE ZAINTERESOWANIE?

Wielu ekspertów uważa, że zwiększone zainteresowanie regeneracją i relaksacją jest bezpośrednią odpowiedzią na wzrost popularności treningów o wysokiej intensywności. Aby osiągać coraz lepsze wyniki i budować coraz lepszą sprawność i formę, ciało oraz system nerwowy potrzebują relaksacji i zmniejszania napięcia mięśni oraz powięzi, aby łagodzić ból, zmniejszać potencjalne ryzyko odniesienia kontuzji czy uniknąć przeładowania/przetrenowania układu współczulnego – co objawia się m.in. wahaniami nastrojów, nierówną pracą serca, zaburzeniami snu oraz wydłużoną regeneracją.

Innymi słowy, jeśli cały czas chcemy trenować „na maksa”, wykorzystując wszystkie swoje „konie mechaniczne”, to ryzykujemy fizycznym, psychicznym i emocjonalnym załamaniem. Używając narzędzi takich jak TRX Rocker®, stosując praktyki medytacyjne, jogę czy kąpiele w kapsule floatingowej – możemy sobie pomóc.

Austin Martinez, dyrektor edukacji w Stretchlab Franchise wyjaśnia: „Aby zrozumieć wzrost zainteresowania tematyką regeneracji musimy uświadomić sobie najpierw, czym tak naprawdę jest proces treningowy. Kiedy trenujesz swoje mięśnie, to drenujesz swój „bak” z energią oraz uszkadzasz tkankę mięśniową. To, co korzystne i niezbędne w procesie budowania mięśni i siły, często może być też bolesne i prowadzić do skracania mięśni czy obniżenia mobilności”. Martinez dodaje: „Na szczęście nauczyliśmy się już, a wiedza ta trafia do coraz szerszego grona, że wykonywanie rolowania oraz innych regeneracyjnych praktyk, może redukować powyższe symptomy i pomóc w szybszym osiąganiu swoich celów. Jeśli nie jesteś obolały, w trakcie treningów będziesz prezentował się lepiej, a ryzyko doznania urazu zmaleje”.

NOWA ERA – „KLUBY REGENERACYJNE”

Nie tylko producenci sprzętu widzą zalety wzrostu popularności tematyki regeneracji i relaksacji. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się kluby i studia oferujące wyłącznie usługi obejmujące ten obszar fitnessu. Przykładowo StretchLab jest jednym z liderów za oceanem i w tym momencie posiada już ponad 70 placówek.

„W ciągu kilku ostatnich lat można było zaobserwować bardzo ciekawe zjawisko w Nowym Jorku. Drogie nieruchomości adaptowano na przestrzenie do treningów regeneracyjnych i relaksacyjnych” – mówi Susane Pata. „To z jednej strony mnie bawi, a z drugiej cieszy. Bawi dlatego, że nie przypuszczałam, iż ludzie mogą decydować się na taki krok. Cieszy, ponieważ inteligentni i mądrzy ludzie inwestują w najbardziej fundamentalne obszary (regeneracja i relaksacja) w budowaniu sprawności, które są niezbędne, aby czerpać korzyści i satysfakcję z treningów”.

REGENERACJA WCHODZI W ŚWIAT TECHNOLOGII

„Jedną rzeczą jest samo posiadanie rollera. Inną natomiast świadomość tego, które segmenty ciała wymagają największego zainteresowania, aby zmaksymalizować efekty sesji regeneracyjnych” – twierdzi Chris Nenatrz, trener personalny, właściciel Move Well Physical Therapy, Master Trener TRX. „Z pomocą zaawansowanych technologicznie systemów, takich jak np. TRX MAPS – użytkownik w prosty sposób może otrzymać informacje, które części ciała są napięte i wymagają rozluźnienia”.

„MAPS pomaga nam określić, które techniki relaksacji zastosować oraz na które tkanki i powięzi się kierunkować. Pozwala nam także zobaczyć, po czasie, jak sportowiec czy amator, którego trenujemy, reaguje na przyjętą przez nas strategię. Często przecież zdarza się, że to, co naszym zdaniem powinno dać wymierne efekty, w rzeczywistości takich nie daje”.

Nenatrz dodaje, że przeciętny ćwiczący w wielu przypadkach nie rozumie do końca procesu regeneracji i wsparcie od strony urządzeń takich jak TRX MAPS czyni go znacznie prostszym do przeprowadzenia.

„Spersonalizowane rozwiązania są zawsze najlepsze” – peuntuje Nenartrz.

Austin Martinez, dyrektor edukacji w Stretchlab, opowiada, że TRX MAPS jest integralną częścią w budowaniu strategii treningu regeneracyjnego w sieci.

Wyjaśnia, że „po rejestracji nowego członka w klubie, Fleksolog zabiera go na analizę z użyciem TRX MAPS. Po uzyskaniu rezultatu ze screeningu wspólnie omawiają kierunek pracy oraz cele klienta” – od tego momentu podopieczni StretchLab są testowani przez urządzenie raz w miesiącu, aby sprawdzić progres ćwiczącego. –„MAPS pomaga nam w procesie edukacji członków naszego klubu. Wizualizuje im, jak duże efekty mogą osiągać między innymi poprzez asystowany stretching”.

REGENERACJA – NA STAŁE W ŚWIADOMOŚCI

Według naszych ekspertów, jeśli nie skorzystałeś z trendu „na regenerację”, to tracisz wiele z jego zalet i benefitów, które wskazują branżowi specjaliści. Podsumowanie? Jako trenerzy, instruktorzy i edukatorzy, rozumiemy, że akcesoria regeneracyjne, edukacja w tym zakresie i procedury w obrębie programowania sesji mogą pomóc społeczności ludzi aktywnych czuć się i ruszać się lepiej. Kiedy ludzie czują się i ruszają lepiej, starają się, aby ten stan zachować. Wtedy – jest im łatwiej o systematykę treningową oraz koncentrację na własnych, „sportowych” celach.

 

__________________________________________________

Tekst: redakcja TRX International. Konsultacja i tłumaczenie: Marek Mroczek, Mastertrener TRX Polska

Najnowsze artykuły na naszym blogu