fbpx

Jaką matę wybrać do treningu?

  • Napisane przez Weronika
  • Dział: Trening
  • Czytany 2108 razy

Jaką matę do treningu wybrać? Cóż, to zależy i wybór wcale nie jest taki oczywisty ;) Bo mata macie nierówna: dosłownie mówiąc – jeśli chodzi o rozmiar, i w przenośni – jeśli weźmiemy pod uwagę jej przeznaczenie, tworzywo, z którego została wykonana, trwałość, miękkość, śliskość, zdolność do amortyzacji oraz izolacji – tej termicznej, a także akustycznej. To wszystko ma bowiem znaczenie, jeśli chcesz zapewnić sobie komfort w trakcie treningów.

Jedno jest jednak pewne – jeśli ćwiczysz, mata jest Ci niezbędna, zatem…

Powiedz mi, co trenujesz, a powiem Ci, jaką matę wybrać

Właściwie odpowiedź na to pytanie rozwieje już większość wątpliwości. Portfolio tiguar to bowiem zbiór przemyślanych od a do z pod kątem zastosowania mat, a żadna z nich nie znalazła się w nim przypadkowo. Nasze maty tworzymy w odpowiedzi na to, czego oczekuje rynek fitness – głównie środowisko klubów i siłowni, ale jeśli zapytasz nas:

„Czy maty tiguar nadają się do treningu w domu?”

To nasza odpowiedź będzie brzmiała: no pewnie ;) To, co odróżnia nasze profesjonalne maty od tych, które można znaleźć w sieciówkach lub supermarketach, to nieporównywalna jakość. Dlatego jeśli nie boisz się związać ze swoją matą na wiele lat – nie widzimy żadnych przeciwwskazań.

W zależności od rodzaju uprawianej aktywności fizycznej potrzebujesz dłuższej – jeśli w trakcie treningu dużo ćwiczysz w pozycji leżącej, bądź krótszej maty – jeśli Twój trening jest bardziej dynamiczny; cieńszej, jak w przypadku jogi, czy maksymalnie grubej, jak w przypadku Pilatesu.

Joga i formy mentalne

Jeśli praktykujesz jogę, rozciągasz się, wykonujesz ćwiczenia mobility czy inne formy zajęć prozdrowotnych – potrzebujesz długiej maty, na której będziesz mógł swobodnie się położyć. Nasza mata tiguar yoga basis posiada 183 cm długości. Mata musi zapewnić Ci komfort i bezpieczeństwo. W przypadku maty do jogi, komfort będzie zapewniała mata cienka, dla lepszej stabilności, kontaktu z ziemią i czucia każdej pozycji. Jednak cienka mata wcale nie oznacza niewygody. W składzie naszej maty jogowej znajduje się guma, która zapewnia przyjemne poczucie miękkości. I co bardzo ważne – nie ślizga się. Ani mata po podłożu, ani Ty na macie.

Trening dynamiczny, trening z cięższym sprzętem

Na drugim biegunie treningowym znajdziemy dynamiczne formy, dzięki którym pot leje się z nas strumieniami (=nasz tłuszcz płacze). Jeśli dodasz do tego obciążenie, np. kettle, przyda Ci się już mata, która udźwignie te Twoje wszystkie szaleństwa (żeby nie musiało się to negatywnie odbić na podłodze). W takich treningach najlepiej sprawdzi się gruba na 1,6 cm mata tiguar comfortmat, dobrze amortyzująca i niezwykle trwała (5 lat gwarancji!). Ta mata posiada powierzchnię wodoodporną, a dla maksymalnej higieny także specjalną powłokę antybakteryjną. Jeśli ćwiczysz w domu i masz to szczęście posiadania sąsiada „pod spodem”, nie bez znaczenia będzie także to, że dzięki swojej grubości mata comfortmat zapewni izolację akustyczną. Oczywiście nie zapewni 100% wygłuszenia, ale to dobrze, niech sąsiad wie, że ćwiczysz ;)

Pilates i akrobatyka

Pilates to trening wymagający wyjątkowo komfortowych warunków. Z myślą o nim stworzyliśmy matę tiguar deluxe – najdłuższą, najgrubszą, a jednocześnie najbardziej miękką matę, jaką znamy. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo i maksymalny komfort w trakcie treningów. Mata deluxe amortyzuje ruchy i chroni Twoje ciało przed kontaktem z twardym podłożem i narażeniem na powstawanie drobnych siniaków i urazów w trakcie ćwiczeń, a jej maksymalny rozmiar pozwoli Ci wejść na matę i poczuć się tak, jakbyś właśnie znalazł swoje miejsce i nigdy nie chciał z niej schodzić ;)

Mata deluxe będzie odpowiednia dla Ciebie także wtedy, gdy wykonujesz ćwiczenia akrobatyczne, dzięki jej unikalnej grubości, miękkości i zdolnościom amortyzacyjnym, świetnie nadając się do tego typu treningów.

Z tych samych względów mata deluxe jest chętnie wybierana także przez rehabilitantów i fizjoterapeutów, którzy cenią wygodny rozmiar i komfort, który zapewnia miękkość maty deluxe.

Wszystkie chwyty dozwolone

Gdy nie potrzebujesz długiej maty do treningu, a jedynie ochrony i wygody dla Twoich pleców, rąk i nóg podczas wykonywania ćwiczeń, możesz wybrać krótką, uniwersalną i niezajmującą w domu dużo miejsca matę tiguar workout, która sprawdzi się w treningu funkcjonalnym, treningu siłowym, a jej elastyczność i kompaktowy rozmiar sprawia, że jest idealnie przystosowana do położenia na step – tak stworzoną „ławeczkę” możesz idealnie wykorzystać np. do ćwiczeń ze sztangą. Mata workout to gwarancja odporności na odkształcenia, nie ślizgania się po jej powierzchni i wyjątkowego designu, który szczerze uwielbiamy we wszystkich naszych matach. Mata charakteryzuje się piankową budową i bardzo dużą elastycznością. Posiada antypoślizgową powierzchnię, która zapewni Ci komfort i bezpieczeństwo w treningach każdego typu.

A co jeśli poszedłem swoją drogą?

… I wybrałem matę jogową do treningu brazylijskie pośladki? To świetnie i nie możemy się doczekać efektów Twoich ćwiczeń! Bo najlepsza mata to tak naprawdę taka, na której ćwicząc, Ty będziesz czuć się najlepiej. I taka, która dostosuje się do Twojego trybu treningów. Średnio możemy wyobrazić sobie podróżowanie z matą comfortmat, czy zabieranie jej na treningi plenerowe lub ze sobą do klubu (a bardzo polecamy to rozwiązanie – nawet jeśli ćwiczysz w klubie, Twoja własna mata, którą będziesz brał na zajęcia zapewni Ci higienę i bezpieczeństwo!). Dlatego najlepsza mata to taka, którą Ty uważasz za najbardziej odpowiednią dla Ciebie. Jak to zazwyczaj w życiu bywa ;)

Najnowsze artykuły na naszym blogu