fbpx

Wstęp do metody Pilates cz. 1 – historia i fundamenty treningu Josepha Pilatesa

  • Napisane przez Patryk Tomaszewski
  • Dział: Zacznij ćwiczyć!
  • Czytany 1207 razy

Trening Pilates ma wiele twarzy. Prawdopodobnie każdy z nas słyszał kiedyś o tej formie ruchu, choć zakładam, że wszyscy rozumiemy ją odrobinę inaczej. Zacznijmy zatem od ustalenia kilku najważniejszych faktów.

Czym jest Pilates?

Pilates to forma holistycznego programu treningowego, w której duży nacisk stawiany jest na detale.

To trening usystematyzowany i bardzo konkretnie ułożony, ale jednocześnie zostawiający dość duży margines swobody dla modyfikacji wprowadzanych pod kątem indywidualnych potrzeb czy schorzeń. Pilates możemy ćwiczyć na macie z ciężarem własnego ciała, z drobnymi przyborami oraz oczywiście z dużym i oryginalnym sprzętem.

Kto jest twórcą metody?

Ojcem metody jest Joseph Hubertus Pilates.

Urodził się w 1883 roku w niemieckiej miejscowości Mönchengladbach. W dzieciństwie doskwierały mu różne, ciężkie choroby, takie jak krzywica czy astma. Mimo to był aktywnym, sprawnym i ciekawym świata facetem, który chciał osiągnąć i utrzymać umysłową i fizyczną sprawność oraz perfekcję ruchu. W większości sportów i dyscyplin, które uprawiał, był samoukiem.

W trakcie wybuchu I wojny światowej w 1914 roku został uwięziony w obozie, który znajdował się w Lancaster. Nauczał innych osadzonych walki i samoobrony. To właśnie tam zaczął planować swój oryginalny system ćwiczeń, który później nazwał „Kontrologią”. Do stworzenia pierwszych sprzętów rehabilitacyjnych wykorzystał sprężyny do łóżek. Historia jego życia jest tak samo ciekawa, jak i tajemnicza. Istnieje co najmniej kilka opowieści o losach Josepha Pilatesa i początkach metody, którą stworzył. Zachęcam gorąco do własnych poszukiwań i analiz tej – obfitującej w ciekawe wątki – historii. Warto, ponieważ krążące w branży sportowej opowieści często mijają się z prawdą. Warto poznać również historię jego uczennic i uczniów, którzy z powodzeniem kontynuowali nauki Pilatesa.

Pierwszą, obowiązkową lekturą dla wszystkich zainteresowanych powinna być książka „Pilates. Return to Life Through Contrology”.

Zasady i fundamenty treningu Pilates

Pilates ma wiele twarzy, ponieważ popularne szkoły i nauczyciele często modyfikują tę metodę.

Możemy więc spotkać się z różnymi spojrzeniami na tę formę pracy z ciałem. Na szczęście jednak jest coś, co łączy nas wszystkich i powoduje, że mówimy jednym głosem i pracujemy w oparciu o ten sam szkielet i fundamenty. Joseph Pilates całą swoją pracę opierał na trzech wielkich zasadach i celach: pierwsza to ogólne poprawienie zdrowia, druga to równomierne rozwinięcie i umięśnienie całego ciała, trzecia to świadome oddychanie. Fundamentami tego treningu są: kontrola, koncentracja, stabilizacja, oddech, płynność i precyzja.

Jakie sprzęty są niezbędne do ćwiczeń?

Pilates to przede wszystkim ćwiczenia na dużym sprzęcie – reformer, cadillac, krzesło czy beczka.

Profesjonalne studia wyposażone są również w kilka rodzajów mniejszych sprzętów oraz drobne przybory. Większość z nas kojarzy jednak metodę Pilates z treningiem na macie – jest to najbardziej spopularyzowana forma tej metody, która z impetem wdarła się do klubów fitness.

Warto jednak pamiętać, że trening ten ma bardzo konkretne i jasno sprecyzowane podstawy, jest usystematyzowany i szczegółowo opisany.

Oczywiście warto pozwolić wyobraźni na twórczą pracę i modyfikować ten program lub wykorzystywać jego elementy do swoich celów, ale przede wszystkim należy najpierw poznać bazowe i oryginalne sekwencje.

Jakie korzyści płyną z trenowania tej metody?

Na to pytanie nie ma jednej krótkiej odpowiedzi. Trenując Pilates, zmieniasz spojrzenie na pracę z ciałem. Uczysz się poprawnych wzorców ruchowych i zyskujesz świadomość. To trening holistyczny, ale skupia się przede wszystkim na czuciu głębokim. Zapewne każdy słyszał o pojęciach przynależnych do tej metody, takich jak „centrum” czy „powerhouse”, którymi określamy umięśnienie stabilizujące ciało. Podczas zajęć grupowych często mówimy o wydłużaniu, szukaniu osi centralnej czy oporze sił. To prawda, że trening ten należy do trudnych, ale jego efekty widać już po kilku sesjach. I nie chodzi tylko o sylwetkę w znaczeniu jej atrakcyjności, a przede wszystkim o walory treningu prozdrowotnego – lepszą postawę ciała, świadomy ruch, kontrolę równowagi itd.

Wielu topowych nauczycieli mówi wprost, że są dwie drogi – Pilates można pokochać lub znienawidzić. Bierze się to prawdopodobnie z tego, że podczas trenowania tej formy poznajesz wszystkie swoje ograniczenia.

W kolejnym artykule przedstawię kilka podstawowych ćwiczeń, które – mam nadzieję – zachęcą do rozpoczęcia przygody z tą wyjątkową formą treningową.

Przeczytaj inne moje artykuły:
Wstęp do metody Pilates cz. 2 – przykładowe ćwiczenia
Wstęp do metody Pilates cz. 3 – akcesoria i pomoce

_____________________________________________

Patryk Tomaszewski

właściciel Sport & Photography Patryk Tomaszewski, instruktor zajęć grupowych, trener personalny,
nauczyciel jogi i pilatesu, międzynarodowy szkoleniowiec i prezenter fitness
IG: @patrykgapa
www.facebook.com/trenerpatryktomaszewski

_____________________________________________

Najnowsze artykuły na naszym blogu